Сильний біль в області п’яти — перший і головний симптом п’яткової шпори.

З медичної точки зору п’яткова шпора — це кісткове розростання на задній частині п’яткової кістки, що має форму клина або шипа.

 

Звідси і народна назва захворювання. Лікування п’яткової шпори може бути медикаментозним, фізіотерапевтичним або хірургічним.

Нові методики — лікування кісткового виросту за допомогою лазеру і ультразвуку. Це традиційні способи усунення такої проблеми як п’яткова шпора. Лікування народними засобами, перевіреними десятиліттями, часто виявляється не менш результативним.

Процес і причини появи п’яткової шпори

П’яткова шпора, або плантарний фасціїт, відноситься до групи дегенеративно-запальних захворювань. Уражаються м’які тканини п’яткового бугра в місці прикріплення м’язових сухожиль. Іноді при цьому запалюється і тканина окістя.

У місці запалення і утворюються кісткові вирости, звані шпорами. Вони чинять тиск на м’які тканини, це стає причиною виникнення болів.

Біль посилюється при навантаженні на п’яту або після періоду відпочинку (так звана стартова біль).

До найбільш частих причин виникнення п’яткової шпори можна віднести:

 • надмірна вага
 • порушення водного і сольового обміну в організмі, що призводять до скупчення надлишкових солей в тканинах
 • поздовжня плоскостопість
 • остеохондроз в попереково-крижовому відділі хребта, що створює неправильний розподіл навантаження на стопі
 • травми
 • інтенсивні спортивні навантаження
 • судинні або нейродистрофічні зміни в області п’яти

Всі ці фактори призводять до надмірного навантаження на п’яту. При постійному перевантаженні та травматизації сухожиль і тканин окістя виникає хронічне запалення, яке і стає причиною часткового окостеніння сухожиль і виникнення п’яткової шпори.

Для того, щоб лікування було ефективним, а після його закінчення не було рецидивів, необхідно виявити і усунути причину, що викликає появу п’яткової шпори.

Симптоми п’яткової шпори і постановка діагнозу

П’яткова шпора проявляється, в першу чергу сильним болем у п’яті. Багато пацієнтів порівнюють больові відчуття із забитим в п’яту цвяхом. Серед зовнішніх проявів захворювання може бути ущільнення в області п’яти. У багатьох випадках ніяких видимих змін п’яти немає.

Часто у пацієнтів, які страждають п’яткової шпорою, особливо на обох ногах, спостерігається значна зміна ходи.

 

Для того, щоб диференціювати п’яткову шпору від інших захворювань, проводиться рентгенологічне та ультразвукове дослідження. На знімку чітко видно кісткові утворення в області п’яти. Розмір шпори на п’яті може бути від 3 до12 мм. Гострий кінець клинчастого кісткового виросту розташований у напрямку до пальців ноги.

Схожі симптоми, а саме, різкі болі в області п’яти, можуть спостерігатися і в разі перелому п’яткової кістки і при різних видах ревматоїдних захворювань. Ревматоїдні захворювання виявляються біохімічним дослідженням крові.

Алгоритм лікування п’яткової шпори

На початкових стадіях захворювання можливе лікування консервативними методами. Основні напрямки лікування:

 • зняття запалення
 • усунення набряку
 • зниження больових симптомів
 • протидія дистрофічних змін в тканинах
 • стимуляція процесів регенерації тканин

На пізніх стадіях хвороби проводиться лікарська блокада, або введення протизапальних лікарських засобів в уражену область. Ця процедура вимагає великої точності в дозуванні, місце і глибині ін’єкцій, в іншому випадку можливі ускладнення. Ефект від блокади може бути стійким і тривалим.

У запущених випадках, у разі неефективності консервативних методів лікування, призначається хірургічна операція. При цьому, якщо причини, що призвели до появи п’яткової шпори не усунуто, вона може через якийсь час утворитися знову.

Щадний режим для пацієнтів, які страждають п’яткової шпорою

При утворенні шпори на п’яті потрібно переглянути звичний режим фізичних навантажень і створити прийнятні умови для ураженої області. Необхідно відмовитися від наступних речей:

 • тривале ходіння пішки
 • перенесення важких речей
 • біг, стрибки та інші види фізичної активності
 • носіння взуття на високих підборах і на плоскій підошві

Взуттю потрібно приділити особливу увагу. Найкращий варіант при наявності п’яткової шпори — легкі кросівки з супинаторами. Найкраща висота підйому стопи 3-4 см. Можна придбати спеціальні ортопедичні вкладки для взуття, призначені для стопи, ураженої п’ятковою шпорою.

Інший варіант — самостійно виготовити устілку для взуття з поролону з отвором в місці розташування шпори на п’яті.

Традиційне лікування п’яткової шпори

 

Серед традиційних методів лікування:

 1. Масаж стопи і спеціальна лікувальна гімнастика, що сприяє відновленню нормального кровообігу в області стопи.
 2. Аплікації лікувальною гряззю. Курс грязьових аплікацій допомагає усунути запалення і зменшити болі в п’яті.
 3. Мінеральні ванни з теплою водою, які покращують мікроциркуляцію в області п’яти і допомагають розсмоктуванню кісткових утворень.
 4. Рентгенотерапія полягає у впливі на область п’яти спрямованим рентгенівським променем. Іонізуюча радіація, яку випромінює рентген, руйнує патологічні клітини і тканини і сприяє припиненню їх подальшого зростання. Нервові закінчення в місці впливу променя блокуються і біль припиняється. Рентген має протизапальний ефект.
 5. Лазерна терапія. Лазерний промінь, що впливає на уражену ділянку, стимулює кровообіг, що призводить до зниження запалення і зменшення болю. Ця процедура підсилює дію ліків і тим самим сприяє зниженню їх дозування. Вона безболісна і не має побічних ефектів.
 6. УФО, або ультрафіолетове опромінення. У місці опромінення світлова енергія переходить в хімічну, що призводить до вивільнення біологічно активних речовин та активізації регенеруючих процесів.
 7. Електрофорез проводиться з використанням протизапальних лікарських засобів, що забезпечує їх проникнення через шкіру і міжклітинні простори.
 8. Магнітотерапія — фізіотерапевтичний метод, при якому застосовують вплив магнітного поля. У тканинах, які зазнали впливу, виникає електричний струм, що запускає процеси метаболізму і відновлення.
 9. Лікування ультразвуком — це нагрів хворобливого ділянки п’яти на температуру 2 градуси, що запускає прискорені обмінні процеси і регенерацію пошкоджених тканин. Крім того, у ультразвуку є розсмоктує і спазмолітичний ефекти.
 10. Ударно-хвильова терапія. Це нова, але добре себе зарекомендувала методика. Ударна звукова хвиля діє направлено, блокує больові сигнали, розбиває патологічні кісткові утворення і сприяє оновленню тканин.
 11. Внутрішнє і зовнішнє медикаментозне лікування: прийом нестероїдних протизапальних і знеболюючих препаратів, мазі та гелі з такими ж ефектами, внутрішнє введення лікарських засобів.

Лікування шпор в домашніх умовах

Домашнє лікування п’яткових шпор полягає в застосуванні різноманітних аплікацій або ванночок для ураженої області. Лікування народними засобами зазвичай вимагає тривалого часу, до цього потрібно бути готовими.

Аплікації різними засобами

 • Використання медичної жовчі. Перед нанесенням жовчі п’яту необхідно розпарити, помістивши в гарячу воду на 15-20 хвилин. Потім витерти насухо і накласти ватний тампон, просочений жовчю. Аплікація повинна знаходиться рівно на ураженій ділянці. Ватний тампон закріплюється бинтом, потім п’ятка закутується поліетиленом і на неї надівається теплий носок. У такому вигляді ногу потрібно залишити на всю ніч. Повторювати процедуру потрібно щодня, до повного зникнення больових симптомів.
 • Застосування сала і тваринного жиру. Для полегшення стану при шпорі п’яти до п’яти рекомендується прив’язувати пластину свинячого сала або натирати хворе місце Борсучим жиром. Крім борсучого можна застосовувати ведмежий і козячий жир.
 • Лікування з використанням сирої картоплі. Сиру картоплю, розрізаний уздовж, прив’язують до місця утворення шпори на ніч. Для кращого ефекту картоплю можна натерти на дрібній тертці, укласти кашку на згорнуту в кілька шарів марлю і закріпити на п’яті.
 • Аплікації чорною редькою. Редька подрібнюється за допомогою терки або м’ясорубки і накладається на п’яту. Через 3-4 застосування болі в п’яті зазвичай зменшуються.
 • Лікування аптечним скипидаром. П’ятка, на якій є шпора, ретельно натирається скипидаром. Після чого на ногу надівають бавовняну шкарпетку, а поверх нього — вовняну. Краще робити це на ніч. Курс лікування 7-14 днів, потім перерва такої ж тривалості і повторний курс.
 • Застосування йоду для позбавлення від п’яткової шпори. Йод повинен добре вбратися в п’яту, тому його потрібно налити в який-небудь плоский посуд і помістити туди п’яту. Потримати кілька хвилин, після чого закрити марлевою серветкою і надіти шкарпетку або еластичний бинт. Цю процедуру рекомендується повторювати десять днів поспіль. Більш щадний метод — нанесення йодної сіточки.

Аплікації з речовинами, що зменшують запалення і знімають больові відчуття, можна застосовувати в поєднанні з ваннами, в цьому випадку лікувальний ефект буде посилюватися.

Ванночки для п’яткової шпори

 • Сольові ванни. Для полегшення стану рекомендується використовувати ванночки з міцного розчину солі (2 столові ложки на літр гарячої води) або солі з содою 1: 1. Сіль сприяє усуненню запалення, а сода допомагає розм’якшенню тканин.
 • Ванночка із суміші скипидару (200мл) і оцтової есенції (50 мл). П’ятка поміщається в посудину з розчином, тривалість процедури 20-30 хвилин. Застосовувати ванночку слід два-три тижні, потім тижнева перерва і повторення курсу.

 • Гаряча ванна з содою і йодом. На три літри води потрібно додати столову ложку соди і 10-15 крапель йоду. Ванночка приймається протягом 10 хвилин, поки вода не охолоне.
 • Ванночки з відварів лікарських трав: полину, лопуха, проскурника, кропиви. Відвар готується в таких пропорціях: 1 столова ложка суміші трав на літр води. Довести до кипіння, зменшити вогонь і потримати на повільному вогні близько 20 хвилин. Тримати п’яту в теплому відварі 10-15 хвилин. Курс лікування триває близько місяця.
 • Готується суміш з наступних компонентів: медичний спирт — 100 мл, сіль — 100 г, оцет — 50 г. Все перемішується і заливається гарячою водою. Об’єм води — 2,5-3 літри. Тримати ногу у ванні до повного охолодження води. Застосовувати протягом двох тижнів.

Пластир для лікування п’яткової шпори

Це один з найбільш нескладних, але ефективних способів лікування п’яткової шпори. Для того, щоб ним скористатися, потрібно просто купити спеціальний пластир і приклеїти його до п’яти. До складу пластиру входять лікарські трави і допоміжні компоненти: дягель китайський, борнеол, корінь аконіту, сафлор, тирлич, порошок магніту і інфрачервоний порошок.

Активні компоненти пластиру впливають на акупунктурні точки, розташовані на стопі, крім того, вони мають здатність знімати біль і усувати запалення.

Пластир наклеюється на суху і чисту поверхню п’яти і залишається на добу. Через добу пластир міняється на новий. Тривалість лікування пластиром — від 10 до 16 днів.

Перед початком лікування народними засобами потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем, щоб не завдати шкоди і не погіршити проблему.

Профілактика п’яткової шпори

Попередити появу п’яткової шпори набагато легше, ніж проводити її лікування. Для цього потрібно, по-перше, усунути причини, які сприяють виникненню захворювання, а саме:

 • Позбавитися від зайвої ваги
 • Лікувати плоскостопість або постійно носити ортопедичні устілки
 • Уникати надмірних спортивних навантажень, пов’язаних з бігом і стрибками
 • Стежити за тим, щоб в організмі підтримувався нормальний обмін речовин

По-друге, потрібно носити зручне, бажано ортопедичне, взуття. Постійне носіння взуття на високих підборах або на плоскій підошві неприпустимо. Ідеальна висота каблука — 3-4 см.

Якщо захворювання все ж з’явилося, то до його лікування потрібно приступати негайно, оскільки на ранніх стадіях зупинити запальні процеси набагато легше, в тому числі і за допомогою народних методів.