Хронічні захворювання суглобів завжди пов’язані з дистрофічними змінами суглобового хряща — його стан і визначає форму та стадію хвороби. Для зупинки руйнування хрящової тканини і відновлення її структури з успіхом застосовуються хондропротектори — препарати, дія яких спрямована на харчування та утворення нових клітин хрящової тканини, а також на вироблення синовіальної рідини — мастила для суглобу.

 

Хондропротектори: точка докладання

Щоб краще зрозуміти, яку роль відіграє хрящ — розглянемо будову суглоба. Суглобові поверхні кісток вистелені гладким і завжди зволоженим шаром хрящової тканини. Роль мастила грає синовіальна рідина, яка виробляється клітинами хряща. Важливою умовою її вироблення є рух в суглобі: чим активніше працює суглоб — тим більше виробляється рідини. Синовіальне мастило, крім того, ще й живить хрящ.

Якщо з тих чи інших причин хрящ починає руйнуватися — оголюється кісткова тканина, поверхня якої груба і шорстка. Протилежний хрящ, стикаючись з кісткою, теж пошкоджується. Через це вироблення синовіальної рідини порушується: суглоб не отримує мастила, а хрящ — живлення. Внаслідок цього хрящова тканина поступово відмирає, і суглоб втрачає свої функції.

Хондропротектори перешкоджають розвитку цього процесу. Їх застосування зменшує біль і в деякій мірі сприяє зняттю запалення. До складу цих препаратів входять речовини, які в нормі виробляються в людському організмі і необхідні для утворення синовіальної рідини.

Діючими речовинами хондропротекторів є хондроїтин сульфат і глюкозамін. Засоби випускаються в різних лікарських формах:

  • розчини для ін’єкцій;
  • таблетки, капсули і порошки для прийому всередину;
  • мазі, креми і гелі.

Як приймати хондропротектори?

Слід знати, що відновити можна тільки хрящ, який ще не зруйнований повністю, тому застосування хондропротекторів найефективніше на ранніх стадіях хвороби. Коли вже відбулася повна загибель клітин хряща — медикаменти вже зовсім марні. Також важливий тривалий курсовий прийом. Лікарі рекомендують не обмежуватися 1 — 2 курсами, оскільки для повноцінної регенерації хряща цього явно недостатньо.

Відновні процеси в хрящовій тканині протікають досить повільно, тому не варто чекати швидких результатів. Для суглобів хондропротектори стають ніби джерелом постійного підживлення. Якщо припинити курс лікування завчасно — хрящ знову почне руйнуватися. Середній час курсової терапії триває від півроку до півтора років — за цей період досягається стійкий довготривалий ефект. У деяких випадках прийом продовжують до 2 — 3 років. Щоденну дозу і тривалість курсу визначає лікар.

Хондропротектори легко переносяться хворими і практично не надають будь-яких побічних ефектів (у деяких випадках можуть виникнути кишкові розлади). З обережністю призначають ці препарати хворим на цукровий діабет, оскільки глюкоза, що міститься в них, повинна компенсуватися збільшенням дози інсуліну.

Вибір препарату

Вибір препаратів цієї групи досить широкий, і не кожному легко розібратися в тому, що саме йому підходить. Враховуючи, що ціна на хондропротектори може бути досить високою, а ефект настає не відразу — перед покупкою обов’язково варто проконсультуватися з лікарем і разом з ним вибрати найбільш відповідні ліки.

Часто курс лікування починають з внутрішньосуглобових або внутрішньом’язових ін’єкцій, поступово переходячи до прийому таблеток та капсул. Одночасно застосовують мазі, креми та гелі з хондроїтином і глюкозамином.

На думку артрології, добре зарекомендували себе такі препарати:

  • Артрит — таблетки виробництва США. Містять глюкозамін і хондроїтин, добре засвоюються, легко переносяться. Випускаються в упаковках по 30 — 100 таблеток.
  • Дона — порошок глюкозаміну для прийому всередину і розчин для ін’єкцій. Виробляється в Італії (компанія Роттафарм).
  • Терафлекс — комплексний препарат фірми Sagmel (США), містить хондроїтин і глюкозамін, випускається в капсулах і у вигляді крему. Одночасно з прийомом капсул всередину для посилення ефекту рекомендується використовувати Терафлекс-крем.
  • Хондролон — ампульний розчин хондроітінсульфату російського виробництва. В упаковці 10 ампул.
  • Структум — французький препарат хондроітінсульфату в капсулах, вироблений фірмою Сотекс. Випускається в упаковках по 60 капсул у двох різних дозуваннях (250 і 500 мг).
  • Ельбона — засіб російського виробництва фірми Еллара, розчин глюкозаміну для внутрішньом’язових ін’єкцій. В упаковці 6 ампул.

До групи хондропротекторів відносять як ліки, ефективність яких клінічно доведена, так і харчові добавки, які можуть і зовсім не містити діючої речовини, оскільки не підлягають обов’язковій перевірці. Тому завжди купуйте тільки перевірені препарати і за рекомендацією вашого лікуючого лікаря.