Кожен рух в будь-якому суглобі незмінно супроводжується тертям суглобових поверхонь хрящів. Для пом’якшення цього тертя необхідна рідина, якою наповнена бурса (навколосуглобова, або синовіальна, сумка). При надмірному навантаженні на суглоб або його травмі може виникнути бурсит (запалення навколосуглобової сумки).

 

 

Захворювання може розвинутися з багатьох причин. Зазвичай запальний процес, що виникає в суглобі, пов’язаний з надмірним навантаженням на нього. Нерідко бурсит виникає у спортсменів внаслідок травм або постійно повторюваних рухів, що супроводжуються фізичною напругою (гра в теніс, гольф, бадмінтон). У старій літературі можна зустріти захворювання, назване «коліна покоївки», — запалення навколосуглобової сумки колінного суглоба внаслідок тривалого перебування на колінах під час прибирання. Також бурсит може розвиватися в результаті інших захворювань суглобів (артрит, подагра) або таких захворювань, як туберкульоз.

Симптоми бурситу

Хвороба може вражати будь-які суглоби, навіть найдрібніші. Але найчастіше запалення навколосуглобової сумки виникає у великих суглобах (плечовий, ліктьовий, колінний, тазостегновий), які виконують великий обсяг рухів і відчувають сильне навантаження.

Основний симптом бурситу — поява в області суглобу округлої флюктуруючої припухлості, яка схожа на шишку.При пальпації це утворення може бути досить болючим.

Рух в суглобі може бути різко обмежено і супроводжуватися больовими відчуттями. В області ураження спостерігається набряклість, місцеве підвищення температури і почервоніння шкіри.

Перебіг бурситу може бути гострим і хронічним. При хронічній формі захворювання больовий синдром менш інтенсивний. В області навколосуглобової сумки можуть утворитися кальцієві відкладення, через які рух в суглобі ще більше обмежується. При загостренні процесу кількість рідини в порожнині синовіальної сумки збільшується, що може призвести до утворення гігроми (кістозна порожнина, заповнена рідиною).

Діагностується захворювання на підставі скарг хворого, огляду та результату рентгенологічного дослідження ураженого суглоба.

Лікування бурситу

Лікування гострого бурситу

Гостра форма захворювання зазвичай лікується консервативно в амбулаторних умовах. Під час гострого запального процесу необхідно виключити навантаження на хворий суглоб, бажано зафіксувати його за допомогою еластичної бинтової пов’язок або спеціальних еластичних фіксаторів. У деяких випадках може знадобитися накладення гіпсової лангети. Після стихання запалення обсяг рухів в суглобі потрібно збільшувати поступово, уникаючи різких рухів і важких навантажень.

Для зменшення інтенсивності больового синдрому та зняття запалення місцево застосовуються протизапальні мазі (Диклофенак, Нікофлекс). Введення анестетиків (Новокан) у поєднанні з глюкокортикоїдних гормонами (Гідрокортизон) показано при вираженому больовому синдромі.

Якщо консервативна терапія, що проводиться протягом тижня, не дає ніяких позитивних результатів або запальний процес посилюється, то хворим виконується пункція хворого суглоба. Якщо вона показує, що захворювання ускладнилося інфекційним процесом, призначаються антибактеріальні препарати.

Після стихання болів в ураженому суглобі пацієнтам призначається фізіотерапія (УВЧ, УФ-опромінення, фонофорез), лікувальна фізкультура, масаж. У домашніх умовах можна робити напівспиртові компреси, пов’язки з маззю Вишневського, парафінові й озокеритові аплікації або зігрівати хворий суглоб сухим теплом.

Лікування хронічного бурситу

Хронічний бурсит лікується оперативним шляхом. При частих загостреннях виникає необхідність у видаленні ексудату з порожнини навколосуглобової сумки, її промиванні антисептичними розчинами і веденні антибіотиків та розчину гідрокортизону. Іноді таку процедуру потрібно повторювати до 5 разів. При розвитку гнійних ускладнень необхідна хірургічна операція, під час якої виконується розтин синовіальної сумки та видалення гною.

Оперативне лікування також необхідне в тих випадках, коли при бурситі утворюються кальцієві ускладнення, внаслідок яких обмежується рухливість суглоба. Невеликі відкладення видаляються шляхом аспірації шприцом. Велика кількість кальцієвих солей з порожнини суглобової сумки можна видалити тільки оперативно.

Профілактика бурситу

Для того щоб уникнути розвитку бурситу, необхідно усунути фактори, що призводять до травмування суглобових сумок. Не можна перевантажувати суглоби, особливо без попереднього «розігріву», також необхідно застосовувати спеціальні захисні пристрої (фіксатори) і вибирати раціональне взуття при заняттях спортом.