Термін «остеохондроз» активно використовується вітчизняними медиками, американські та європейські лікарі рідко апелюють до цього діагнозу. Остеохондрозом називаються дегенеративні зміни міжхребцевого диска, які призводять до скорочення його висоти. Це захворювання загрожує численними ускладненнями і побічними ефектами, йому простіше запобігти, ніж вилікувати.

Більше половини міських жителів знайомі з остеохондрозом не з чуток, тому сьогодні пропонується багато нетрадиційних методів лікування хребта. Однак у левової частки випадків краще довіритися фахівцям і лікувати спину за допомогою консервативних методів, ефективність яких не викликає сумнівів. Хірургічне втручання при остеохондрозі потрібно рідко, до нього вдаються лише у виняткових випадках.

Консервативні методи лікування

Лікування остеохондрозу не може проходити по одному конкретному методу. Спроба вилікувати це захворювання за допомогою єдиної методики або препарату — ознака непрофесіоналізму лікаря. Захворювання вимагає комплексного підходу. Найбільш ефективний набір заходів виглядає наступним чином:

 1. Фізіотерапія.
 2. Лікувальна фізкультура.
 3. Масаж.
 4. Медикаментозна терапія.
 5. Рефлексотерапія.
 6. Витягування хребта (тракція).
 7. Мануальна терапія.

Останній пункт, за великим рахунком, належить до числа нетрадиційних методик. Однак мануальна терапія довела свою ефективність, вона добре вивчена медиками, тому все частіше стає частиною комплексного лікування у великих клініках і медичних центрах.

Фізіотерапія

Фізіотерапія — «паличка-виручалочка» при сильних болях в спині. В її основі лежить використання фізичних явищ і факторів. Цей метод включає в себе струми низької частоти, ультразвук, лазер, магнітні поля. Фізіотерапія застосовується в гострому періоді захворювання, коли необхідно швидко і ефективно зняти больовий синдром, нейтралізувати запалення. Метод дозволяє вилікувати остеохондроз швидко, він підвищує дієвість медикаментозного лікування, дозволяє знизити дозу препаратів. Однією з переваг фізіотерапії є повна відсутність негативних побічних ефектів, а значить — і протипоказань.

Лікувальна фізкультура

Лікувальна фізкультура (ЛФК) — основний метод консервативного лікування більшості захворювань. Його суть зводиться до дозованих навантаженнь на суглоби і м’язи. За допомогою ЛФК коригується і зміцнюється м’язовий корсет — без цього неможливо вилікувати остеохондроз. За рахунок рівномірного зміцнення м’язів відбувається декомпресія нервових корінців, виробляється правильна постава, хребту повертається природна гнучкість. Все це досягається регулярними заняттями суглобової гімнастикою, скрутками і розтягуванням хребта, вправами на тренажерах. ЛФК — це не тільки ефективний метод лікування, але й прекрасний засіб профілактики остеохондрозу. Регулярні вправи нормалізують роботу системи кровообігу, обмін речовин, формують м’язовий корсет і «розвантажують» хребет, не даючи хребетним дискам спресовуватися.

У більшості пацієнтів лікування остеохондрозу асоціюється з масажем. Масаж — ефективний метод, що допомагає вирішити багато проблем, пов’язаних зі станом хребта та нервової системи. Але він не може дати тривалого ефекту, якщо пацієнт не займається ЛФК. Досвідчений масажист здатний розтягнути хребет, але якщо людина не тренує м’язовий корсет — м’язи не зможуть утримати хребетні диски в правильному положенні, і вже через місяць проблема повернеться.

ЛФК не варто плутати з зарядкою або заняттями спортом. Навчити ЛФК повинен інструктор. Велике значення має не кількість «підходів», а правильність виконання вправ, тому ЛФК робиться перед дзеркалом. Лікувальною фізкультурою можна займатися хоч в п’ять років, хоч у шістдесят п’ять. Виняток — якщо ви перенесли серйозні травми хребта або захворювання знаходиться в гострому періоді. Коли має місце запалення тканин, гострий біль, вдаватися до допомоги ЛФК та лікувальної гімнастики не рекомендується. У всіх інших ситуаціях це найкращий метод боротьби з болями в спині.

Масаж

Масаж володіє тими ж перевагами, що і фізіотерапія: він не дає побічних ефектів. Однак, на відміну від фізіотерапії, його не можна використовувати в гострому періоді захворювання. Масаж не робиться при наявності запальних процесів і має ряд протипоказань: захворювання крові, шкіри, всі види запалень, відкриті рани і т.д. Подібно лікувальній фізкультурі, масаж застосовується тоді, коли гостра фаза захворювання вже позаду.


Лікувальний ефект масажу опирається на наступні фактори:

 1. Позитивний впливнанервовусистему.
 2. Зняттям’язовоїнапругиі м’язовихболів.
 3. Стимуляціякровообігуі зміцненнясудин.
 4. Підвищенняімунітету інормалізація обмінуречовин.

Основа лікувального ефекту масажу — вплив на нервову систему. Пацієнтам варто пам’ятати, що апаратний масаж не може зрівнятися з мануальним. Левова частка ефективності цієї методики — в руках масажиста, заспокійливих дотиках і безпосередньому тактильному контакті. Апаратний масаж може розім’яти тканини, але він не справляє належного впливу на нервову систему.

Медикаментозне лікування

Медикаменти потрібні лише в гострому періоді хвороби, коли спостерігаються сильні болі. Болезаспокійливі таблетки і капсули, мазі та гелі зменшують больовий синдром і знімають запалення. Але користуватися ними постійно може бути шкідливо — вони служать тимчасовим заходом. Як тільки гострий біль пройде, слід вдатися до допомоги масажу і ЛФК.

Медикаменти самі по собі не є вирішенням проблеми. Вони не можуть повернути хребту природну гнучкість, забезпечити декомпресію дисків. Їх завдання — нейтралізувати біль. Виняток із правила становлять лише ті медикаменти, які допомагають організму нарощувати хрящову тканину.

Принцип дії залежить від типу ліків. Прогріваючі мазі знімають біль, стимулюючи кровообіг. Але набагато частіше медикаменти просто «відключають» нервові закінчення. В особливо важких випадках лікарям доводиться вдаватися до внутрім’язових ін’єкцій, але набагато частіше для лікування остеохондрозу використовуються нестероїдні протизапальні препарати (Диклофенак, Вольтарен і т.д.).

Рефлексотерапія

Рефлексотерапію застосовують у поєднанні з масажем. Вона має на організм схожий вплив. В основі лікувального ефекту — вплив на рефлекторні зони і больові точки організму. Як самостійний метод рефлексотерапія мало ефективна, зате дозволяє підсилити лікувальну дію фізіотерапії і масажу. Методи рефлексотерапії затребувані при наявності больового синдрому, порушеннях сну і надлишковій вазі, вони мають багато спільного з рефлекторним масажем і акупунктурою.

Тракція хребта

Витягування хребта дає можливість швидко зняти больовий синдром при більшості захворювань хребта. Назва методу говорить сама за себе: хребет розтягується, відстань між дисками збільшується, навантаження рівномірно розподіляється по хребетному стовпу. В якості самостійного методу тракція має короткочасний ефект. Її завдання — збільшити міжхребцевий простір, звільнити нервові корінці і зняти біль. За допомогою витягнення відновлюється правильна форма хребта.

Для тракції використовують спеціальне обладнання, лікар індивідуально підбирає навантаження для кожного пацієнта. Молоді люди, що страждають болями в спині, можуть вдатися до примітивного виду витягнення: повиснувши на турніку на руках, ви змусите хребет витягнутися під вагою тіла. Однак для літніх людей ця вправа, як правило, вже неактуальна.

Мануальна терапія

Мануальна терапія являє собою мануальний вплив на м’язову систему. Вона здатна зняти гострі болі в суглобах і хребті. За допомогою цього методу добре коригується постава.

 

Вісцеральна терапія — один з напрямків мануальної терапії, вона допомагає повернути здорову рухливість суглобам, поліпшити циркуляцію лімфи і крові, відновити імунітет. Вісцеральна терапія застосовується для лікування хронічних захворювань, вона дозволяє запобігти їх загострення.

Зверніть увагу! Мануальна терапія не є самостійним методом лікування. Вона повинна поєднуватися як мінімум з лікувальною фізкультурою, дієтою та медикаментозним лікуванням.

Необхідність оперативного лікування

Хірургічне втручання при остеохондрозі залишається предметом суперечок і обговорень. На думку директора Міжнародного центру нейрохірургії І.П. Курильця, відсоток непотрібних операцій на хребті досить високий. У багатьох випадках краще обійтися без хірургічного втручання. Для того щоб визначити, чи дійсно потрібна допомога хірурга, лікуючий лікар повинен бути на 100% впевнений в діагнозі, а також не переплутати остеохондроз з природними віковими змінами хребта. Весь арсенал хірургічних методів необхідно застосовувати тільки тоді, як мова йде про можливу втрату працездатності. Що доктор медичних наук І. П. Курілець радить робити пацієнтам, якщо перед ними стоїть дилема: лягати «під ніж» або відмовлятися від операції? Перш ніж прийняти остаточне рішення, слід проконсультуватися з декількома нейрохірургами.

Пацієнтів з остеохондрозом обов’язково направляють на МРТ. Іноді обстеження показує відхилення від норми, хоча пацієнт не скаржиться на болі в спині. У таких ситуаціях лікар може наполягати на операції. Однак у більшості випадків, якщо пацієнт не страждає від болів і не відчуває дискомфорту, оперативне втручання не потрібно. Воно створює більше ризиків, ніж вирішує проблем. Не соромтеся консультуватися з кількома фахівцями. Навіть кваліфіковані медики можуть помилятися — від цього не застрахований ніхто.

Коли оперативне втручання дійсно необхідно?

 1. Колиспостерігаєтьсясиндромкінськогохвоста.
 2. Коли пацієнтвтрачаєконтрольнадсечовипусканням ідефекацією.

Синдром кінського хвоста являє собою специфічне нервове порушення в нижній частині хребта. Кінським хвостом називають розгалуження нервових закінчень внизу спинного мозку. Якщо при пальпації закінчень виникають сильні болі, спостерігаються неврологічні порушення — операції не уникнути.

Операції з лікування остеохондрозу проводяться в два етапи. На першому усувають причину виникнення больового синдрому, а на другому стабілізують хребет. Іншими словами, одночасно проводиться декомпресійна і стабілізуюча хірургія. Методи хірургічного втручання можуть бути різними: з переднім і заднім доступом. Можуть видалятися частини хребця, фасеточні суглоби, іноді хірурги просто збільшують отвір спинномозкового або корінцевого каналу. Вибір того чи іншого методу залежить від особливостей захворювання і в більшості випадків залишається на розсуд хірурга.