Перелом ребер — це найбільш поширене пошкодження грудної клітки. Серед загального числа переломів близько 16% займають переломи ребер. У людей досить похилого віку або з певними хронічними захворюваннями пошкодження ребер зустрічаються набагато частіше, оскільки з віком зменшується еластичність важливих кісткових структур грудної клітини.

ЗМІСТ:

 

Переломи без ускладнень, як правило, це переломи одного або двох ребер. Вони не представляють небезпеки для здоров’я і життя людини і зазвичай досить добре зростаються. Найбільша небезпека, пов’язана з цим пошкодженням — це серйозне пошкодження внутрішніх органів і значне порушення дихання. Переломи без ускладнень відбуваються приблизно в 40% випадках ушкоджень грудної клітки. В інших 60% відчутно страждають внутрішні органи — пошкоджуються легені, плевра, органи серцево-судинної системи.

Множинні переломи ребер являють собою неймовірно серйозну травму, яка представляє більшу загрозу, оскільки в цьому випадку різко зростає ймовірність появи найсерйозніших ускладнень, пов’язаних з небезпекою для життя.

 

Ознаки та симптоми перелому ребер

При переломі ребер багато потерпілих скаржаться на досить відчутні болі в місці пошкодження, також у них утруднено дихання, вони не можуть вільно вдихнути. Різкий біль викликає навіть найменший кашель. Постраждалі дуже обережно рухаються, боячись відчути посилення болю, повільно роздягаються і одягаються. Також через острах випробувати сильний біль, у постраждалих стає поверхневим і саме дихання. Якщо зламані ребра зачепили легеню, з’являється кровохаркання кров’ю.

Після того, як сталося пошкодження, постраждалі практично відразу вказують на класичні ознаки травми: у грудях з’являється різкий біль, який при розмові, кашлі, диханні і русі помітно посилюється і, відповідно, зменшується, коли пацієнт лежить або перебуває в сидячому положенні. Дихання при цьому досить поверхневе, а вся грудна клітка людини на стороні перелому сильно відстає при диханні.

Ознаки перелому ребер збоку і спереду постраждалі переносять особливо нелегко, при цьому порушується дихання. Якщо стався перелом ребра ззаду, ознаки цього пошкодження не так виражені, а значних порушень легеневої вентиляції, як правило, не відбувається.

У випадку, якщо пацієнт пошкодив кілька ребер, його стан стає набагато гірше. Дихання стає дуже поверхневим, шкіра стає блідою, набуваючи синюшний відтінок, при цьому пульс істотно частішає. Хворий намагається не рухатися, воліючи сидіти нерухомо. Основними ознаками перелому ребер стають найсильніші синці, помітна набряклість м’яких тканин. При прослуховуванні не завжди вдається визначити дихання.

Одне з небезпечних ускладнень перелому ребер, яке може розвинутися, це небезпечна посттравматична пневмонія. Зазвичай це ускладнення дає про себе знати через кілька днів після травми. Розвиток даного ускладнення безпосередньо залежить від стану здоров’я і від віку, як правило, йому схильні хворі похилого та старечого віку.

Якщо стан потерпілого погіршується, спостерігаються виражені симптоми інтоксикації, температура тіла сильно підвищується, а дихання стає важким і утрудненим. У цьому випадку можна говорити про розвиток небезпечної пневмонії. Однак не варто забувати, що в ослаблених літніх хворих посттравматична пневмонія не завжди протікає з помітним підвищенням температури, іноді спостерігається лише загальне погіршення стану і слабкість.

 

Посттравматична пневмонія нерідко виникає у зв’язку зі значним зниженням рівня вентиляції в легенях з того боку, де є пошкодження ребер. Потерпілий зазвичай відчуває сильний біль при переломі, тому намагається здійснювати неглибокі поверхневі вдихи. Бувають випадки, коли в певній ділянці перелому утворюється досить болюча припухлість.
Якщо потерпілий пробує зробити глибокий вдих, завжди з’являється сильний біль, у зв’язку з чим спроба закінчується невдало. Цей конкретний симптом носить назву «перерваного вдиху». Такої ознаки не спостерігається, коли має місце забій грудної клітки.

Іншою істотною ознакою перелому ребер є так званий симптом осьового навантаження. Його намагаються визначити за допомогою почергового здавлювання всієї грудної клітки. Оскільки грудна клітка являє собою кісткове кільце, то при стисненні одних її відділів істотно посилюється навантаження на інші відділи. При пошкодженні потерпілий відчуває біль у місці перелому, а не в місці, де сталося здавлювання.

При правильній пальпації виявляють завжди різку локальну болючість. Конкретна деформація у вигляді сходинки в тій точці максимальної болючості теж вказує на перелом ребра. Потім для виключення можливих ускладнень можна виконати пальпацію не тільки грудної клітки, а й усієї черевної порожнини, визначають частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск. Хороший помічник при діагностуванні перелому — це рентгенографія.

Правда, існують причини, через які не завжди вдається визначити перелом ребра. Тому зазвичай чільну роль при встановленні діагнозу все ж грає конкретна клінічна картина. Якщо всі ознаки вказують на наявність пошкоджень грудної клітки, можна в деяких випадках рентгенологічне дослідження не проводити. Щоб знизити ризик виникнення ускладнень, проводять аналіз сечі та загальний аналіз крові для виявлення більш повної картини пошкоджень.

Перша допомога при переломі ребер

Не варто займатися яким-небудь самолікуванням при переломі ребер, але надавати першу допомогу необхідно. Для цього постраждале місце потрібно потримати в холоді (найкраще прикласти лід), дати людині знеболюючий засіб (наприклад, ібупрофен), зробити необхідну фіксуючу пов’язку з рушника і бинта, і після цього якомога швидше прийти на прийом до лікаря. Якщо постраждалого везуть до лікарні, то необхідно здійснювати транспортування в положенні лежачи або напівсидячи.

Класифікація перелому ребер

Впливу на ребра людини поділяються на непрямі і прямі. При непрямому впливі стискається грудна клітка, тому ребра ламаються по обидві сторони від місця стиснення. Як правило, ламається відразу кілька ребер. У разі прямого впливу уламки ребра можуть пошкодити різні внутрішні органи, легені, коли ребра прогинаються всередину.

Бувають двосторонні переломи, внаслідок яких грудна клітина втрачає необхідну стійкість, а також відбувається небезпечне порушення вентиляції легень. Також трапляються так звані вікончасті переломи, тобто переломи в двох місцях з одного боку. Найчастіше переломи ребер зустрічаються у людей старше 40 років. Це пов’язано зі змінами кісткової тканини, які відбуваються в організмі людини в силу віку. У дитинстві переломи ребер трапляються надзвичайно рідко, оскільки дитяча грудна клітка володіє великою еластичністю.

Також існує такий поділ переломів ребра: тріщина ребра, перелом кісткової тканини (так званий поднадкостнічний перелом) і повний перелом ребра. Останній найчастіше відбувається на місці вигину ребер. Для всіх цих випадків характерні одні й ті ж симптоми перелому.

Лікування перелому ребер

У разі якщо має місце перелом одного чи двох ребер, лікування можливе провести вдома або в поліклініці під наглядом фахівця, хворому необхідно накласти гіпс. Якщо ж мають місце ускладнення або стався множинний перелом ребер, хворого необхідно лікувати в стаціонарі.

В якості сучасних медичних препаратів застосовують 10 мл 1-2% розчину прокаїну, який вводять в місце перелому. Далі, не витягуючи голки, швидко додають 1 мл 70% спирту. У разі правильно проведеного введення ліків больовий синдром практично зникає, і пацієнт здатний дихати на повні груди, а кашель при цьому не заподіює такої сильної болі.

Також при лікуванні переломів ребра прописують відхаркувальну мікстуру, а на грудну клітку необхідно ставити звичайні гірчичники. Необхідно з обережністю виконувати дихальну гімнастику, а процедури УВЧ призначають з третього для після пошкодження. Далі в місці перелому використовують в якості лікування електрофорез прокаїну та обов’язкового кальцію хлориду, а потім призначають спеціальну лікувальну гімнастику.

В особливо складних випадках необхідно провести хірургічне лікування перелому. Для виходу крові за рекомендацією лікаря у разі необхідності проводять пункцію. Як правило, для відновлення в нескладних випадках пацієнту необхідно близько чотирьох тижнів, при цьому обов’язковий суворий постільний режим і повний спокій. При множинних переломах тривалість лікування залежить від загального стану самого хворого.