Багато обивателів, які не мають медичної освіти, вважають радикуліт окремим захворюванням. Це не зовсім вірно, оскільки офіційні медичні довідники на питання, що таке радикуліт дають опис синдрому, що характеризує ураження окремого елемента нервової системи, нерва, який відходить від нервового вузла або сплетіння. Радикуліт — це запалення або деформація корінця спинного мозку. Дана патологія частіше розвивається у людей, які страждають на остеохондроз або мають міжхребцеві грижі, адже ці захворювання супроводжуються травмами і мікропошкодженнями нервової тканини.

 

 

Симптоми захворювання

Той, хто хоча б раз стикався з радикулітом, навряд чи зможе переплутати його з іншим захворюванням. Головний симптом — сильний біль. При цьому неприємні відчуття можуть з’являтися раптово при виконанні звичних помірних навантажень, або через якийсь час в період спокою. Біль настільки сильна, що неможливо поворухнутися, вона буквально паралізує — якщо людину біль і спазм застають в незручному положенні тіла, то воно може зберігатися до переривання гострого нападу. Найбільш поширений радикуліт спини в поперековому і шийному відділі хребта (вони відчувають максимальні навантаження і володіють найбільшим ступенем свободи), не настільки часто зустрічається і грудний радикуліт.

Болі з’являються частіше локально, безпосередньо в області пошкодження хребта. Іноді неприємні відчуття поширюються і на сусідні області — так, при шийному радикуліті біль може віддавати в плече, надпліччя або кисть. При ураженні ж корінців в грудному відділі хребта дискомфорт може відчуватися у всій грудній клітці. Болі при радикуліті можуть носити характер нападів і зберігатися протягом декількох днів, або ж навпаки, з’являтися тільки при деяких рухах, причому їх амплітуда не обов’язково буде максимально можливою.

Якщо у пацієнта виникає радикуліт — симптоми захворювання можуть проявлятися зниженням чутливості в ураженій області (зоні поширення чутливих волокон нерва). Вся справа в тому, що через здавлювання і запальний процес в ураженій області порушується зв’язок нервових імпульсів від м’язів до мозку і в зворотному напрямку. З цієї ж причини можлива слабкість і подальша атрофія деяких м’язів — вони не можуть отримувати необхідні сигнали і збуджуватися під впливом нервових імпульсів з центральної частини нервової системи.

Що таке радикуліт і які причини його виникнення?

Будь-які захворювання, що призводять до деформації міжхребцевих хрящових тканин, можуть призвести до запалення нервових корінців. При дистрофії міжхребцевих дисків, їх збільшенні і супутньому відкладенні солей нервові корінці можуть отримувати надлишковий тиск, розтягнення або виявляються «затиснутими» між щільними тканинами організму. Це типова клінічна картина, яка спостерігається при остеохондрозі.

Зустрічається і травматичний радикуліт. З’являється після серйозних травм хребта або при різкому необережному русі. Причиною радикуліту може бути також переохолодження. Нерідко патологія розвивається на тлі хронічних захворювань організму, теоретично причиною радикуліту можуть бути проблеми жіночої статевої системи або порушення кровообігу.

Запалення нервових корінців може бути викликане попаданням в організм інфекції. Відповідно радикуліт, викликаний вірусом, є первинним, а що з’явився на тлі іншого захворювання — вторинним. Колись дану патологію пов’язували з віком пацієнтів. Але все частіше радикуліт діагностують у зовсім молодих людей, а зокрема у дітей та підлітків.

Як розпізнати радикуліт?

Існують цікаві фізіологічні тести, що дозволяють лікарю винести підозри на радикуліт спини при зовнішньому огляді пацієнта. У запущених формах захворювання може спостерігатися скутість рухів, інстинктивне прийняття хворим неприродної пози, в якій неприємні відчуття мінімальні.

При радикуліті пацієнт відчуває неприємні відчуття, піднімаючи пряму ногу з положення «лежачи на спині». Ще один тест — відведення прямої ноги назад з положення стоячи. При цьому також з’являється біль.

Визначити радикуліт поперекового відділу можна шляхом натиску на живіт нижче пупка, пацієнт при цьому повинен лежати. Всі ці маніпуляції для визначення патології повинен виконувати лікар. Для постановки діагнозу необхідно пройти рентгенологічне обстеження, томографію різних відділів хребетного стовпа (відповідно зоні ураження або болю), електрофізіологічне дослідження структур нервової системи.

Лікування захворювання

Симптоми даної патології значно погіршують звичну якість життя пацієнта. Офіційна медицина пропонує медикаментозне знеболення і комплексну терапію для усунення причин виникнення запалення. Масаж, мануальна терапія, голковколювання, гірудотерапія і апаратні методи фізіотерапії ефективно використовуються для лікування радикуліту. Терапія при даній патології проводиться в кілька сеансів, іноді їх потрібно до 15 включно. Госпіталізація не потрібна. Рекомендовано пацієнтам, що страждають даним захворюванням, і санаторно-курортне лікування. Непогані результати в боротьбі з патологією дають деякі засоби народної медицини. Застосовувати їх рекомендується після узгодження з лікарем.
Деяким пацієнтам показані також заняття лікувальною фізкультурою. Відповідь на питання, як лікувати радикуліт, суто індивідуальний, і залежить від характеру і ступеня пошкодження нервових корінців і причин патології. Цікавий факт — гармонійно розвинені м’язи спини і регулярні тренування для них, це одне з кращих профілактичних засобів.

Народні методи лікування

Одне з найбільш дієвих засобів для лікування радикуліту — це відвар бузини. Знадобляться сушені квітки трав’янистої бузини, 2-3 столових ложки необхідно залити пів-літром гарячої води і варити на повільному вогні близько 10 хвилин. Настоювати 40 хвилин, приймати перед кожним прийомом їжі по 100 грам. Отриманий відвар має неприємний смак, при бажанні можна додати меду.

Якщо у пацієнта виникає радикуліт — лікування потрібно комплексне, але робити теплі компреси або прогрівання при загостренні захворювання без призначення лікаря категорично заборонено. Для усунення больових відчуттів можна використовувати природне тепло людського тіла — необхідно носити зігріваючі пояси або корсети, при шийному радикуліті виходом із ситуації будуть теплі шарфи. У домашніх умовах можна робити масаж, що складається з обережних погладжувань і розтирань. Ця маніпуляція дозволить налагодити кровообіг в ураженій області і трохи вгамувати неприємні відчуття.

Тепер ви знаєте, що таке радикуліт. Рекомендуємо вам звернутися за консультацією до лікаря вже при виявленні у себе перших симптомів даної патології. Адже чим швидше буде розпочато лікування, тим швидше буде досягнутий його результат.