Деформуючий спондильоз грудного відділу хребта — захворювання хребта хронічного типу, при якому проявляються дегенеративно-дистрофічні зміни в фіброзних тканинах в зоні міжхребцевих дисків. Не рідко з’являється утворення шиповідних кісткових наростів по краях хребців (остеофіти або спонділофіти).

 

Розрізняють декілька типів спондильозу:

  • Спондильоз грудного відділу хребта;
  • Спондильоз шийного відділу хребта;
  • Спондильоз поперекового відділу хребта.

Відповідно, вид даного захворювання залежить від ураженої області хребта. І залежно від типу спондильозу — лікування буде відрізнятися, адже найчастіше воно спрямоване на відновлення конкретної області хребта за допомогою лікувальної фізичної культури (ЛФК).

ЛФК при спондильозі допомагає зменшити м’язові спазми в спині, прибрати запальний процес, а також больові синдроми.

Як вилікувати спондильоз?

Якщо у Вас виявився деформуючий спондильоз — лікування буде мати комплексний характер, спрямований на:

  • Уповільнення розвитку самого захворювання;
  • Зменшення прояву симптомів (біль, відчуття дискомфорту, обмеження в русі);
  • Запобігання ускладнень даної хвороби.

Тобто при діагнозі спондильоз — лікування буде включати:

  • методи рефлексотерапії (магнітно-вакуумна терапія, точковий масаж, моксотерапія, голковколювання);
  • фізіотерапію (вакуум-терапія, масаж);
  • слоун-терапію (прогрівання);
  • фітопрепарати (препарати, які сприяють поліпшенню кровообігу, внаслідок чого поліпшується проходження нервових імпульсів в хребетній області). Це підвищує ефективність інших лікувальних процедур.

Сьогодні все частіше вдаються до методів лікування спондильозу за допомогою тибетської медицини. Таким чином, поліпшуються обмінні процеси в області хребта. У такому випадку, дистрофічні зміни міжхребцевих тканин сповільнюються, що полегшує процес лікування. До того ж, поліпшується кровопостачання і живлення міжхребетних дисків.

Лікування спондильозу народними засобами дозволяє зменшити болі в процесі лікування, збільшити рухливість спинних м’язів і зменшити ризик ускладнень.

Лікування, симптоми і профілактика

Головними симптомами при спондильозі є різкі і сильні болі в області спини та погіршення рухливості, пов’язаної з хребтом. Тип спондильозу залежить від локалізації болю.

Наприклад, основними симптомами шийного спондильозу будуть болі в потилиці, голові, лопатках, руках і шиї (особливо виражені при русі головою). Не рідко виникають шуми і дзвін у голові, запаморочення і погіршується зір. У спокійному стані болі також можуть виникати, що часто є причиною поганого сну. Шийний спондильоз є найбільш поширеною формою даного захворювання. Не рідко, шийний спондильоз призводить до розвитку плечолопаткового періартриту.

При поперековому спондильозі болі проявляються в області попереку, при різких рухах, переохолодженні або довгому знаходженні в одній позі. На перших стадіях, поперековий спондильоз важко виявити, оскільки болі в цей період не виявляються. Тому, не варто забувати про профілактичні заходи запобігання. Як правило, розвиток даного захворювання пов’язаний з наслідками після важких фізичних навантажень на поперекову зону.

Найчастіше при поперековому спондильозі, негативному впливу піддаються четвертий і п’ятий хребці. Якщо поперековий спондильоз виникає разом з остеохондрозом, існує можливість защемлення нервових закінчень, що може призвести до розвитку радикуліту поперекової області. У цьому випадку, болі в спині можуть бути не останніми симптомами. Разом з ними можуть виникнути оніміння в ногах (найчастіше в стегні), болі при пересуванні, кульгавість, болі по поверхні гомілки, стегна і сідниць.

Спондильоз грудного відділу або будь-який інший вид спондильозу виникає внаслідок порушення обмінних процесів, що відбуваються в міжхребцевих дисках і фіброзному кільці, яке оточує саме пульпозне ядро дискуа. Внаслідок цього міжхребцевий диск втрачає свої амортизаційні властивості і еластичність. У відповідь на це організм намагається компенсувати ці процеси, після чого по краях хребців поступово утворюються кісткові нарости — спонділофіти. Вони, в свою чергу, защемляють міжхребетні нерви, викликають судинні набряки і погіршують циркуляцію крові, що в кінцевому підсумку виражається болями в спині.

У порівнянні з остеохондрозом, спондильоз вражає зовнішню частину міжхребцевого диску. Найчастіше це захворювання розвивається в похилому віці, що пов’язано з накопиченими порушеннями обміну речовин в організмі і віковими змінами.

Нераціональне навантаження на хребет — одна з причин, що викликає спондильоз. Тому, лікування спондильозу неодмінно пов’язане з лікувальною гімнастикою та фізичними вправами, раціонально спрямованими на всю область хребта.

Гімнастика при спондильозі є незмінним атрибутом і повинна проводитися під контролем фахівців. Лікуючий лікар або фізіотерапевт пропише Вам курс лікувальної гімнастики, яка суттєво допоможе позбутися кістяних наростів на хребцях. Вправи при спондильозі необхідно виконувати повільно і акуратно. Інакше, це тільки нашкодить Вашому організму. Варто уникати важких фізичних навантажень і непотрібного пересування до повного одужання.

В якості профілактики даної хвороби варто щодня виконувати ранкову зарядку. Це легше, ніж лікувати саме захворювання. До того ж, необхідно приймати вітаміни і мінеральні речовини в такому пізньому віці. Не варто вживати занадто багато солі, вона сприяє прискоренню негативних процесів в організмі.