Сколіоз грудного відділу хребта є одним з найпоширеніших захворювань хребетного стовпа, і його ранні стадії багато людей навіть не сприймають за якусь патологію, а помилково вважають варіантом норми. Навіть у тих випадках, коли бічне викривлення має невелику ступінь, і яскравих візуальних проявів сколіозу немає, розпізнати його можна по швидкій стомлюваності і болів в спині в положенні сидячи і стоячи.

 

Причини появи і симптоми захворювання

Найчастіше грудний сколіоз діагностується у дітей та підлітків, але в 85% відсотках випадків він має ідіопатичний характер — навіть при ретельному обстеженні пацієнта з’ясувати причину його виникнення неможливо. Проте, офіційна статистика стверджує, що дівчатка страждають від викривлення хребта в 5 разів частіше, ніж хлопчики.

Сколіоз грудної клітки може виникати:

 • після травми скелета або м’язів грудної клітки;
 • при різній довжині ніг;
 • при спадковій схильності;
 • при порушеннях мінерального обміну, в тому числі на тлі рахіту, остеопорозу.

У тому випадку, коли у пацієнта виникає сколіоз — симптоми захворювання виявляються пов’язаними зі зміною постави, різного ступеня вираженості. Візуально сколіоз грудного відділу можна визначити по виступаючому вперед животу і піднесеним плечах і лопатках, різної їх висоті. При тяжкому перебігу з часом проявляється реберний горб на стороні ураження, причиною формування якого стає компенсаторна деформація грудної клітки.

Класифікація сколіозу

Сколіоз грудного відділу хребта класифікують в даний час:

 • з причини виникнення (придбаний або вроджений);
 • ступеня тяжкості;
 • по швидкості прогресування захворювання;
 • по стороні розташування: правобічний грудний сколіоз, який протікає більш доброякісно, і лівобічний, часто ускладнюється розвитком патологічних змін в дихальної та серцево-судинній системах;
 • за віком пацієнта.

Окремим захворюванням, пов’язаним зі сколіозом грудного відділу, є кіфосколіоз. При цій патології хребет у грудному відділі викривлений справа наліво і супроводжується вираженою сутулістю. Якщо кіфосколіоз вроджений, то внутрішні органи теж можуть бути змінені, а якщо надбаний, то перед призначенням лікування обов’язкове проведення комплексного обстеження для з’ясування справжнього масштабу ураження внутрішніх органів — призначається рентгенографію в кількох проекціях і положеннях тіла хворого, а іноді й томографію.

Сколіоз хребта — лікування

Безумовно, успішність проведеного лікування буде повністю залежати від того, на якій саме стадії захворювання була розпочата терапія. При будь-якому ступені тяжкості патологічного викривлення хребта пацієнтові рекомендуються при сколіозі спеціальні комплекси фізичних вправ, а сам процес терапії складається з наступних етапів:

 • вплив на викривлення;
 • виправлення кута нахилу;
 • закріплення отриманих результатів.

 

Саме останній етап вважається найскладнішим, оскільки пацієнти забувають про лікування, вважаючи, що при сколіозі грудного відділу хребта — вправи повністю виправили хребет, тоді як без належного підкріплення отриманих результатів всі ознаки захворювання незабаром повертаються назад. Збереження результату неможливо без зміцнення м’язів спини, для чого потрібно щодня практикувати спеціально розроблений комплекс вправ. Крім того, дуже корисними будуть відвідування басейну і сеансів масажу.

Часто хворі сперечаються — який лікар лікує сколіоз краще, і чому в деяких випадках лікуванням займається ортопед-травматолог, інші пацієнти звертаються до реабілітолога або мануального терапевта.

У більшості випадків сколіоз грудного відділу схильний до швидкого прогресування, хоча багато чого залежить від своєчасності вжиття заходів. Даний вид сколіозу особливо небезпечний тим, що деформація хребта та грудної клітини може призводити до проблем дихання і серцево-судинної системи. При своєчасному зверненні до фахівця сколіоз першого ступеня тяжкості (викривлення до 10 градусів) може бути вилікуваний без оперативного втручання, шляхом лікувальної гімнастики. Якщо ж стан хворого погіршується, то призначається носіння корсета, електроакупунктура, вертебральні тренажери.