Ліктьовий бурсит — це запалення особливої серйозної навколосуглобової сумки (бурси), розташованої по нижньому краю ліктьового суглоба (між суглобом і поверхнею шкіри) і забезпечує вільне ковзання тканин суглоба при його русі.

Навколосуглобові сумки (бурси) являють собою мішкоподібні порожнини, в яких відбувається швидка і активна циркуляція специфічної тканинної «мастильної» рідини. Завдяки активній циркуляції цієї рідини бурси здатні дуже швидко відповісти запаленням на будь-який несприятливий процес, що виник у суглобах або поблизу від них. Внаслідок запалення навколосуглобової сумки (бурситу) в порожнині бурси відбувається накопичення значної кількості запальної рідини, і бурса різко збільшується в об’ємі, досягаючи іноді розмірів курячого яйця.

Причини ліктьового бурситу

У багатьох випадках бурсит є наслідком якого-небудь артриту, найчастіше — ревматоїдного, псоріатичного або подагри. Але також часто він розвивається через хронічні мікротравми і «натирання» ліктя у креслярів, граверів і людей аналогічних професій, у яких під час роботи відбувається тертя випирають ліктьових кісточок об поверхню столу, підлоги тощо. А приблизно у 10% хворих бурсит виникає в результаті прямої травми — удару по ліктю або падіння на лікоть, через що відбувається пошкодження стінок сумки і її запалення.

Симптоми ліктьового бурситу

Головним симптомом ліктьового бурситу можна вважати появу по задній поверхні ліктьового згину (під ліктем) утворення округлої форми, наповненого рідиною. Утворення розташовується майже під самою шкірою, при промацуванні воно еластичне, болісне і іноді буває злегка гарячим на дотик. При застарілих бурситах під час обмацування можна виявити ущільнення неправильної форми, які свідчать про рубцеві зміни стінок навколосуглобової сумки.

Лікування ліктьового бурситу

Незважаючи на часом страхітливо величезні розміри пухлиноподібного утворення, лікується бурсит досить легко. Насамперед треба надати спокій хворій руці і виключити зовнішні впливи.

Для прискорення розсмоктування запальної рідини з порожнини сумки можна призначити пацієнтові нестероїдні протизапальні препарати і компреси з димексидом.

І, нарешті, в крайньому випадку можна шприцом призвести аспірацію (відкачування) рідини з запаленої бурси з подальшим введенням в сумку кортикостероїдного гормону (кеналогу або гідрокортизону).

Зазвичай 2-3 таких введень вистачає для того, щоб повністю усунути набряк, якщо тільки він не був викликаний попаданням в сумку будь-якої інфекції. При інфекційному бурситі потрібен інший підхід: необхідне введення в бурсу антибактеріальних препаратів або навіть її хірургічний розтин. Втім, таке буває вкрай рідко, і більшість бурситів, як було сказано, добре піддаються елементарній протизапальній терапії (при дотриманні щадного режиму для ураженої руки).

Випадок з практики

На прийомі чоловік 37 років. Займається виготовленням ексклюзивних великодніх яєць. При їх розфарбуванні тримає виріб в лівій руці, спираючись лівим ліктем об поверхню столу.

2 місяці тому після виконання дуже великого термінового замовлення («працював день і ніч», як висловився сам пацієнт) під ліктем з’явилося округле утворення розміром з горошину. Оскільки «горошина» особливо не турбувала, чоловік продовжував виконувати замовлення, як і раніше спираючись на лікоть. Однак дуже скоро утворення виросло до розмірів курячого яйця і стало боліти.

Через годину чоловік звернувся в районну поліклініку, де, незважаючи на повну рухливість ліктя і відсутність будь-якої суглобової симптоматики, йому був поставлений діагноз «артроз ліктьового суглоба». Відповідно «артрозу» були призначені фізіотерапевтичні процедури і прогрівання, які призвели до подальшого наростання набряку, після чого чоловік вирішив шукати можливості альтернативного лікування і таким чином потрапив до мене на прийом.

До того часу пухлина під ліктем досягла найбільшого розміру з усіх, що я бачив — вона була майже з м’ячик для великого тенісу. І тим не менше нам вдалося повністю ліквідувати її всього за 5 днів — після аспірації рідини, дворазового введення в сумку гормонального препарату кеналог і призначення компресів з димексидом. Ще 2 тижні після лікування пацієнт максимально щадив руку, пив протизапальні препарати, а потім потихеньку повернувся до роботи, але вже не перевантажуючись і підкладаючи під лікоть спеціальну м’яку підкладку. Через місяць неприємні відчуття під ліктем повністю зникли і більше не повторювалися.

Наведений приклад наочно демонструє, наскільки швидко піддається правильному лікуванню навіть запущений ліктьовий бурсит.